CAP (čit. kap; akronim od Child Assault Prevention) program je primarne prevencije zlostavljanja koji osnažuje djecu u sprječavanju napada od strane vršnjaka, napada nepoznate osobe (otmica) i napada od strane poznate odrasle osobe.

Udruga roditelja ”Korak po korak” ima status ICAP-ovog ( Međunarodni centar za prevenciju napada – The International Center for Assault Prevention ) Regionalnog trening centra za Hrvatsku.

Ciljevi CAP programa su:

• Smanjiti ranjivost djece i njihovu izloženost različitim oblicima zlostavljanja kvalitetnim informiranjem i poučavanjem učinkovitim prevencijskim strategijama.
  • Potaknuti lokalnu zajednicu da sprječavanje nasilja među ljudima, a posebno zlostavljanja djece, prepozna kao svoj važan cilj i nastojanje.
  • Potaknuti obrazovne institucije na sustavan pristup prevenciji zlostavljanja djece.

CAP program ima nekoliko varijanti (kurikuluma) koje su namijenjene djeci različite dobi i potreba. Sve one koriste troslojni pristup edukacije o prevenciji:

• obučavanje osoblja škola/ vrtića – predavanje za osoblje
  • obučavanje roditelja – predavanje za roditelje
  • obučavanje djece – radionice za djecu.

Ključne strategije uključuju: zalaganje za sebe, podršku vršnjaka, učinkovitu komunikaciju i traženje pomoći. Svi CAP-ovi programi polaze od stava da napad predstavlja kršenje, ugrožavanje osnovnih ljudskih prava i da svi ljudi i njihova djeca imaju pravo biti sigurni, jaki i slobodni.

Radionice za djecu se sastoje iz više faza, zavisno o dobi djeteta kojemu su namijenjene:

• Predškolski CAP
  • Osnovni CAP
  • Teen CAP
  • SN ( Special Needs ) CAP.

Bave se situacijama u kojima su povrijeđena dječja osobna prava, usredotočujući se na napad vršnjaka, napad nepoznate odrasle osobe (pokušaj odvlačenja, otmice) i napad poznate odrasle osobe. Kroz vođenu grupnu raspravu, priče i igranje uloga, djeca uče strategije kojima će se zaštiti i ostati sigurni, jaki i slobodni.

Preuzeto sa stranica Udruge roditelja ”Korak po korak”

Naša je škola  od 2017./2018.školske godine također počela provoditi CAP program – Osnovni CAP.

Cap tim naše škole čine:

• Tihana Tukara – učiteljica razredne nastave, voditelj tima
  • Snježana Supan – učiteljica razredne nastave, član tima
  • Manuela varat – učiteljica razredne nastave, član tima
  • Josipa Getliher – učiteljica razredne nastave, član tima.

Program se provodi prema sljedećim koracima:

1. predavanje za osoblje škole
  2. predavanje za roditelje